XXVII Dni Bogucic - Warsztaty ruchowe dla Seniorów z Bogucic

XXVII Dni Bogucic - Warsztaty ruchowe dla Seniorów z Bogucic

środa, 21 Czerwiec, 2017 -
11:00 - 13:00
MDK Bogucice - Zawodzie
Markiefki 44A
40-213 Katowice

W ramach XXVII Dni Bogucic zapraszamy wspólnie z Muzeum Śląskim na imprezę towarzyszącą obchodom naszej Dzielnicy. "Między Nami" - to warsztaty ruchowe z Rafałem Urbackim dla Seniorów z Bogucic. Podczas warsztatów będzie można zapoznać się z nowymi formami tańca, które pozwolą uczestnikom przeanalizować swoje przyzwyczajenia ruchowe, a przez to odkryć nowe, nieznane dotąd możliwości ciała. Z drugiej strony taniec stanie się punktem wyjścia do rozmowy o Bogucicach, tożsamości i indywidualnych doświadczeniach uczestników – mieszkańców dzielnicy. Będziemy pracować głównie z takimi technikami jak improwizacja, ruch autentyczny, improwizacja kontaktowa, i przede wszystkim ze swoją kreatywnością. Podczas zajęć nie będziemy uczyć się układów ruchowych, dzięki czemu niezależnie od doświadczenia poszczególnych uczestników będziemy mogli skupić się na tym, co kogo interesuje w tańcu. Taniec daje nie tylko przyjemność, ale i pozwala lepiej się poznać; rozbudowuje istniejące więzi społeczne i tworzy nowe. Podczas warsztatów z jednej strony będzie można zaznajomić się z nowymi sposobami tańca, a z drugiej po prostu pobawić się w otoczeniu znajomych z dzielnicy.
Na zajęcia warto przynieść wygodny strój i buty, spory zapas wody i pozytywnej energii. Warsztaty są organizowane w ramach programu Muzeum Śląskiego: "Konstelacje miejskie: Bogucice".

Rafał Urbacki - prowadzący warsztat, reżyser, choreograf krytyczny, antropolog, pedagog. Studiował m.in. reżyserię dramatu w PWST im. L. Solskiego w Krakowie, wiedzę o teatrze na UJ w Krakowie, kulturoznawstwo na UŚ w Katowicach. Zainteresowany głównie tematyką postrzegania osób z alternatywną motoryką i/lub sensoryką w kulturze, archeologią ciała robotniczego. Z ciekawością przygląda się rozwojowi mikrowspólnot miejskich. Po 11 latach spędzonych na wózku inwalidzkim od niedawna porusza się bez jego użycia dzięki opracowaniu autorskiej metody ruchu. Stypendysta m.in. dwukrotnie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ArtStationsFoundation by Grażyna Kulczyk, Marszałka Województwa Śląskiego. Współpracuje w roli wykładowcy z Instytutem Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, a wcześniej z Akademią Muzyczną w Krakowie. Autor ponad 40 przedsięwzięć tożsamościowych, partycypacyjnych, choreodokumentów, instalacji multimedialnych i projektów muzycznych o charakterze społecznym m.in.: „Erynie zostaną za drzwiami” (Narodowy Stary Teatr, Kraków 2016), „Jaram się” (Industriada / Teatr Śląski, Huta Królewska 2016), „Ten 21 roczek” (Muzeum Śląskie / Muzeum Powstań Śląskich, Katowice 2016), „Kształt rzeczy. O węglu i porcelanie" (Centrum Scenografii Polskiej, Katowice 2015), „Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci” (Teatr Fredry, Gniezno 2014), „Gatunki chronione” (Teatr Rozbark, Bytom 2014), „Serce robotnika napędza praca” (Teatr Rozbark, Bytom 2014), „pod wielkim dachem nieba cz. 1” (IV Maat Festival, Lublin 2013), „W Przechlapanem” (Instytut Teatralny, Warszawa 2012), „stypa” (Teatr Ósmego Dnia, Poznań 2012), „rewind” (Instytut Teatralny, Warszawa 2011), „Mt 9,7 [On wstał i poszedł do domu]” (Stary Browar, Poznań 2010). Choreograf i autor ruchu w ponad 40 spektaklach m.in. duetu Strzępka/Demirski – „Tęczowa Trybuna 2012” (Teatr Polski, Wrocław 2011), musicalu „Położnice Szpitala Św. Zofii” (Teatr Rozrywki, Chorzów 2011), „W imię Jakuba S.” (Teatr Dramatyczny, Warszawa 2011), „Courtney Love” (Teatr Polski, Wrocław 2012), R. Rychcika „Dwunastu gniewnych ludzi” (Teatr Nowy, Poznań 2012), K. Kalwat „Królowa ciast” (Teatr im. Jaracza, Olsztyn 2013), „Zażynki” (Teatr Polski, Poznań 2013) i in. Jego prace były prezentowane poza Polską – w Izraelu, Armenii, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Szwecji, Hiszpanii, Czechach, Indiach, Rosji, Turcji i Irlandii.

Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.
Zgłoszenia przyjmuje:
Magdalena Czerny-Kehl - specjalista ds. organizacyjnych Muzeum Śląskiego
e-mail: m.czerny@scenografia-polska.pl, tel. 32 213 08 17.
(fotografia wydarzenia: Jakób Wróblewski)

Źródło » « Powrót