Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców | pokaz filmu i dyskusja

Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców | pokaz filmu i dyskusja

wtorek, 20 Czerwiec, 2017 -
18:00 - 19:30
Strefa Centralna
Plac Sejmu Sląskiego 2
40-032 Katowice

Jak rozpocząć mikrozmiany społeczne poprzez działania artystczne, animacyjne lub rewitalizację?
Skąd pozyskać środki?
Jakie szanse i zagrożenia może przynieść tego typu inicjatywy?
Od czego zacząć?

W imieniu Izy Rutkowskiej, Medialabu Katowice i Plac na Glanc zapraszamy na pokaz filmu Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców, który będzie pretekstem do dyskusji i odpowiedzi na te i inne pytania.

Film ruszył w trasę po całej Polsce, by inspirować do działań wspólnotowych i do dyskusji o sztuce relacyjnej oraz strategiach rewitalizacji (pokazy i dyskusje odbędą się we Wrocławiu, Gorzowie, Szczecinie, Poznaniu, Lublinie, Bydgoszczy, Gdańsku, Kielcach, Warszawie i w Katowicach).

Udział w katowickim panelu dyskusyjnym wezmą udział:
Paweł Jaworski (moderator)
Iza Rutkowska (Autorka filmu Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców)
Marcin Bazylak (Pełnomocnik Prezydenta Dąbrowy Górniczej)
Kasia Pełka (Wzorro Design)
Grzegorz Layer (projektant w projekcie Plac na Glanc)

Iza Rutkowska, autorka filmu i inicjatorka wydarzenia, pierwszy raz pojawiła się na jednym z wrocławskich podwórek latem 2015 roku, kiedy rozpoczynała współpracę z Europejską Stolicą Kultury i projektem Wrocław – wejście od podwórza. Artystka, chodząc od drzwi do drzwi, opowiadała o swoim projekcie, nierzadko spotykając się z niedowierzaniem, czasem negatywnymi reakcjami. Z czasem jednak lokatorzy zaczęli uczestniczyć w spotkaniach i warsztatach organizowanych wokół przeskalowanej zabawki, czyli ogromnego jeża. Na początku część mieszkańców zintegrowała się wokół niego, następnie pojawiło się wiele lokalnych inicjatyw oraz film, który opowiada o tym, co z nich wyniknęło.

Więcej: http://bit.ly/2rV06i8

Shared Cities: Creative Momentum is a European cultural platform addressing the contemporary urban challenges of European cities. SCCM is a joint project of Goethe-Institut (DE), Czech Centres (CZ), reSITE (CZ), Academy of Fine Arts and Design in Bratislava (SK), Association of Belgrade Architects (RS), Hungarian Contemporary Architecture Centre – KÉK (HU), Katowice City of Gardens (PL), KUNSTrePUBLIK (DE), Mindspace (HU), Old Market Hall Alliance (SK), Res Publica – Cities Magazine (PL). Co-funded by the Creative Europe Programme of the European Union.

Źródło » « Powrót