Koncert Multiinstrumentalny Valery Filipov

Koncert Multiinstrumentalny Valery Filipov

środa, 21 Czerwiec, 2017 -
18:00 - 21:00
Dwór Artusa, Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska
Długi Targ 43/44
80-830 Gdansk

Dwór Artusa - oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska zaprasza serdecznie na koncert multiinstrumentalny Valerego Filipova. Artysta zaprezentuje tradycyjne ukraińskie dumki, piosenki ludowe i współczesne.

Projekt jest wpisany w kalendarz imprez o charakterze integracyjnym dla imigrantów i imigrantek, zorganizowany wspólnie z Europejskim Centrum Solidarności i koordynowany przez grupę „Kultura” w Radzie Imigrantów i Imigrantek przy Prezydencie Miasta Gdańska.

Valeriy Filipov urodził się 19 kwietnia 1962 r. w Kijowie. Ukończył Liceum Muzyczne w klasie gitary a następnie w roku 1986 Kijowskie Konserwatorium im. P. Czajkowskiego uzyskując dyplom w trzech specjalnościach - wykonawca koncertowy, dyrygent, nauczyciel gry na gitarze klasycznej. Już jako wyróżniający się student koncertował w wielu miastach dawnego ZSRR - Mińsku, Rydze, Symferopolu, Jałcie. Występował także w Czechosłowacji - Pradze i Bratysławie. Od 1993 r. kontynuuje swoją artystyczną karierę pracując w Polsce - występuje m.in. w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, Teatrze Muzycznym i Teatrze Miejskim w Gdyni, na Zamku Joannitów w Skarszewach, elbląskiej galerii EL, w Filharmonii Bałtyckiej.

Valeriy Filipov jest nie tylko wykonawcą klasycznych utworów Sora, Giulianiego, Tarrego, Albeniza i Villi - Lobosa, ale też autorem licznych oryginalnych gitarowych opracowań wykonywanych przez siebie utworów. Do wydania przygotował gitarowe aranżacje z różnych dziedzin muzyki - począwszy od Mozarta, Bethovena poprzez muzykę folkloru różnych krajów a także kolędy polskie i niemieckie na standardach jazzowych i melodiach "The Beatles" kończąc. Prócz tego komponuje również własne utwory.

Oprócz gry na instrumentach wspaniale śpiewa ukraińskie dumki, znane polskie melodie, szanty, a w języku angielskim znane i lubiane standardy muzyki rozrywkowej i bluesowej. Wiele znanych osobowości podziwiając jego talent brało udział w jego występach, m.in. Małgorzata Potocka, Andrzej Rosiewicz, a on sam miał okazję występować z zespołem "Gang Marcela", Rudim Schubertem, Piotrem Gąsowskim, Anną Dymną, Capellą Gedanensis , Waldemarem Malickim i innymi.

Źródło » « Powrót